Kumburgaz

Bugün ki durağımız Kumburgaz.Günümüzde nasıl Bodrum, Marmaris, Antalya vs. yerler en gözde mekanı ve ünlülerin gittikleri beldelerimizdense, 20-25 yıl önce de ünlülerinin en gözde mekanı Kumburgazmış. Çünkü hiç kimse daha Ege’ye ve Akdeniz’e uzak diye ilgi duymuyormuş, bir de tabi ki deniz çok temizmiş. Daha sonraları Bayramoğlu, Çınarcık, Bodrum, Marmaris vs.yerler mekanları içerisinde yer almaya başlamış. Ancak, Kumburgaz, halen uzun kumsalları ve her derde deva, insanı dinç temiz havasıyla, Anadolu Yakası’ndan TEM’den 80 km. civarında uzaklığıyla, yaz kış gidilebilecek, halen en yakın gidilip dinlenebilecek, artık bir bakıma İstanbul içinde, güzel bir kaçış noktası.

Kumburgaz İstanbul’un Avrupa yakasında ve kıyısında 1.892 hektarlık bir kurulmuş.8 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir.17 Ağustos 1999 depremiyle Kumburgaz’da pek çok bina hasar almış. Bu ve benzeri mimari, altyapı gibi sorunlar nedeniyle 90’lardan itibaren kumburgaz eski popülaritesini kaybetmiş.

Kumburgaz’ın batısında Silivri İlçesi’ne bağlı Celaliye-Kamiloba (Çetroz-Yaloz) Beldesi, doğusunda Büyükçekmece (Atirus) İlçesi’ne bağlı Mimarsinan (Kalikratya) Beldesi, kuzeyinde Celaliye-Kamiloba ile Büykeçekmece İlçesi’ne bağlı Tepecik Beldesi (Playa), güneyinde ise bulunmaktadır.

Bitki örtüsü, bölgesel olarak Akdeniz Bölgesi bitki topluluğu ‘Maki’ olarak nitelendirilebilir. Kumburgaz Beldesi mera ve çayır karakterindeki verimli arazilerle kaplı. Bu araziler üzerinde tarımsal üretim yapılmaktadır.

Gerek iklim özellikleri, gerekse konumu itibarıyla belde, İstanbul’un en gözde yerlerinden biri. Kumburgaz’ın iklimi İstanbul geneliyle eşdeğerlidir. İl genelinde yıllık sıcaklık ortalaması 13.7 derecedir. En soğuk aylar Aralık, Ocak ve Şubat, en sıcak aylar ise Temmuz ve Ağustos’tur. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 30 derece civarında bulunmaktadır.

Kumburgaz’da yükselti kuşakları sahil şeridine paralel olarak yükselmektedir. Alanın doğusunda yer alan Sancak Tepesi’nin deniz seviyesinden yüksekliği ise 1.70 metredir. Topoğrafik yapısına bakıldığında doğu kesimi, batı kesimine göre daha eğimlidir.Özellikle Kumburgaz’ın güneybatısında yaklaşık 70 hektarlık bir yüzde 3’ün altında bir eğim vardır. Bunun yanında her dört tepeye yakın bazı yerlerde (Kuzeyde ve doğuda) yüzde 20’yi çok az bir da yüzde 30’u aşan bir eğim vardır.Bu tepelerden ’ni günün herhangi bir anında seyretmek muhteşemdir.

Kimilerine göre eski güzelliğini kaybetmiş gibi görünse de Kumburgaz hala herkesin gidip görmesi gereken yazın tatilimizi geçirebileceğimiz, sahilde dolaşıp deniz manzarasını seyrederek dinlenebileceğimiz harika bir mekan..İyi gezmeler.

Kumburgaz Resimleri

Bu Yazıyla ilgili en çok arananlar

Kumburgaz Pansiyonları, Kumburgaz Otelleri, Kumburgaz Butik Oteller, Kumburgaz